Utförande:
Rygg: 159 Camomile
Framsida: 157 Cumin
Handtag: 164 Iris
Stödsarg: 159 Camomile
Ben: 159 Camomile
Mått: B69,6 H82,2 D30 cm
15% på tusentals ikoniska designmöbler!
Concert pendel designades år 2005 av Jørn Utzon för Fritz Hansen. Taklampan finns i två stolekar och ger ett behagligt ljus utan att kompromissa med styrkan i belysningen. Lampan är uppbyggd av fyra lager skärmar och en parabol av draget stål, som är monterad på en glasanordning av syrabehandlat glas.
Arrangements square small är formgivna av Michael Anastassiades för italienska Flos år 2018. Dessa element är fristående former att addera till någon av de kompletta lamporna med takrosetter i samma serie. Här kan du köpa till ett element för att bygga på eller förändra din lampas design.
Alla arrangement är tillverkade helt av aluminium i färgen svart. Anastassiades beskriver arrangements som en glödande kedja. Uppdatera din arrangements-armatur genom att välja något av de vackra elementen och skapa en unik lampa för ditt hem.
Det förlängningsbara bordet Superellips B620 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer 10 platser. Superellips B620 mäter 170-270 x 100 cm och dess design främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Ana bord 180 är ett förlängningsbart bord formgivet av Arde år 2018 för Fredericia Furniture. Matbordet har en tidlös skandinavisk design med rena linjer och ett minimalistiskt uttryck. Tack vare ett unikt ihopfällningssystem kan bordsskivorna på ett diskret sätt döljas under bordet. Matbordet har en tålig och underhållsfri bordsskiva av nanolaminat med ben av massiv ek. Det smarta butterfly-ilägget förvaras under bordsskivan när den inte används vilket gör det enkelt att förlänga bordet utan tunga lyft. Den extra iläggsskivan förlänger bordet från 180 till 280 cm vilket ger er gott om plats för gäster runt middagsbordet.
Kombinera gärna Ana Table med matstolar från Fredericia såsom Trinidad Chair.
DUX 3003 är den populäraste sängen från DUX. Tack vare den höga komforten som uppnås genom interaktionen mellan två av DUX innovativa lösningar, spiralsystemet med tusentals sammanlänkade fjädrar samt det unika Pascal-systemet med sina rörliga fjädrar, kan du enkelt kan justera din DUX 3003 säng från mjuk till extra fast. DUX är certifierade med internationellt erkända märkningen STANDARD 100 av OEKO-TEX® som intygar att din DUX-säng möter höga krav för material.
Önskar du köpa till ben kan du hitta det i kategorin sängtillbehör. Söker du en storlek på säng som inte är tillgänglig här vänligen maila kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Atmosfera soffbord från Gubi är perfekt för både inom- och utomhusbruk och har en exklusiv design i teak med eleganta detaljer. Det har en bordsskiva med linjära ribbor med en stilren ram runt om. Atmosfera soffbord är tillverkat av massiv, SVLK-certifierad teak i premiumkvalitet och har ovanliga, intressanta ben för att addera en extra dimension till designen. Den höga kvaliteten garanterar att produkten kan användas år efter år. Med tiden får produkten en vacker patina.
Elegant skänk från Montana som vi själva har ritat, med fokus på funktion och stil. Den har fyra rymliga lådor som enkelt kan dras ut, perfekta för förvaring i vardagsrum, hall eller matsal. Skänken står på ben, vilket ger ett lätt och luftigt intryck, underlättar städning och skapar en härlig silhuett.
Utförande:
Rygg: 159 Camomile
Framsida: 157 Cumin
Handtag: 164 Iris
Stödsarg: 159 Camomile
Ben: 159 Camomile
Mått: B69,6 H82,2 D30 cm
Petite Potence är en vägglampa formgiven av den välkände designern och arkitekten Jean Prouvé för Vitra. Armaturen är tillverkad av pulverlackerad stål och består av en lång arm försedd med en dimbar glödlampa längst ut. Prouvé skapade den första versionen av vägglampan Potence för sitt eget hem i Nancy: en enkel glödlampa fäst vid en lång, svängbar stång som hålls uppe av en stålvajer. Denna funktionalistiska, renodlade design producerades snart i olika storlekar, med ett handtag på större modeller för att underlätta vridrörelsen.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.