15% på tusentals ikoniska designmöbler!
Perch Light Branch är en alldeles särskild taklampa designad av Umut Yamac år 2016 för Moooi. Inredningsarkitekten fick inspiration från fåglar gungandes på gren, och ville göra det möjligt att njuta av den synen inomhus. Lampans armatur är tillverkad av aluminium med mässingfinish med origami fåglar som sitter fast på den och samtidigt gömmer ljuskällorna inuti sig. Välj mellan en mindre storlek med tre fåglar, alternativt den större varianten med fem fåglar. Lampan kommer med en kabel om 4 m, önskas 10 meter kan detta beställas till mot ett pristillägg. Vänligen kontakta kundsupport@glashusetmalmo.se vid önskan om detta.
Concert pendel designades år 2005 av Jørn Utzon för Fritz Hansen. Taklampan finns i två stolekar och ger ett behagligt ljus utan att kompromissa med styrkan i belysningen. Lampan är uppbyggd av fyra lager skärmar och en parabol av draget stål, som är monterad på en glasanordning av syrabehandlat glas.
Heracleum III The Small Big O ur serien Heracleum designades av Bertjan Pot för Moooi år 2014 och är en vacker ljuskrona, skapad med inspiration från växtriket. Formad likt en blomsterkrans, med massor av löv som till synes växer ut från grenarna. Takkronan finns i två olika storlekar, och går att välja i färgerna vit, koppar och nickel.
Kampanj på Spider hörnbord ø90 cm i klarglas, vit marmor och grå Kudu-marmor med underrede i förkromat stål. Det stilrena soffbordet Spider är en modern variant av det klassiska marmorbordet. Formgiven av Andreas Hansen för Eilersen och ingår i en serie soffbord, matbord och sidobord i olika storlekar. Bindande för bordsserien är underredet som påminner en aning om ett spindelnät, därav namnet.
Det förlängningsbara bordet Superellips B619 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer hela 12 platser. Bordet mäter 180-300 x 120 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
ZigZag bord från Hans K. ZigZag serien erbjuder flera olika bord i olika storlekar och utföranden. Serien ZigZag är designad av Markus Johansson. Iläggsskivorna gör det möjligt att förlänga bordet och göra dig redo för alla tillfällen.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.