15% på tusentals ikoniska designmöbler!
Bird bordslampa från Daqi Concept fångar din uppmärksamhet med sin unika böjda form och organiska design. Den något framåtlutade positionen påminner om en fågel som tar hand om sina små. Bordslampan är liten och nätt och passar i princip var som helst i hemmet. Sovrummet, vardagsrummet eller som en stämningsfull skrivbordslampa i hemmakontoret. Bird har ett 2700K varmt LED-ljus med intensitetsjustering. Leverantören lämnar 2 års garanti på produkten.
Arrangements square small är formgivna av Michael Anastassiades för italienska Flos år 2018. Dessa element är fristående former att addera till någon av de kompletta lamporna med takrosetter i samma serie. Här kan du köpa till ett element för att bygga på eller förändra din lampas design.
Alla arrangement är tillverkade helt av aluminium i färgen svart. Anastassiades beskriver arrangements som en glödande kedja. Uppdatera din arrangements-armatur genom att välja något av de vackra elementen och skapa en unik lampa för ditt hem.
Upptäck Eames Plastic Side Chair DSR från Vitra! Eames Plastic Side Chair DSR RE är en av Charles & Ray Eames mest populära stolar ur kollektionen Eames Plastic Chairs från Vitra. Sätet av plast har monterats på den så kallade Eiffeltornsbasen, en konstruktion av stål med fyra ben. Välj bland flertal färger på sitsen och ben i krom, vit eller svart. Genom åren har Vitra i samråd med familjen Eames infört mer hållbara material för Eames Plastic Chairs. Från 2024 tillverkas sitsarna av återvunnen plast, vilket resulterat i Eames Plastic Chair RE. På grund av det återvunna materialets sammansättning kommer de olika färgvarianterna av sitskalarna att innehålla små pigmentflingor.
Att Børge Mogensen har ett klassiskt och stilrent formspråk är något som kan kännas igen på flera möbler, bland annat är Mogensen J39 Chair från Fredericia Furniture. J39 stol är en trästol som ritades år 1947 av Mogensen och som är ett av hans mest kända hantverk. Stolen har tillverkats av massiv ek med en sits av hela 133 meter långt, flätat papperssnöre. Formspråk, design och materialval gifter sig fint och skapar en tidlös och ikoniska möbel.
Eames Plastic Armchair DAR RE är en omarbetad variant av Eames legendariska Fiberglass Chair. Den presenterades år 1950 som den första industriellt tillverkade plaststolen, av helt genomfärgad polypropylen. Genom åren har Vitra i samråd med familjen Eames infört mer hållbara material för Eames Plastic Chairs. Från 2024 tillverkas sitsarna av återvunnen plast, vilket resulterar i serien Eames Plastic Chair RE. På grund av det återvunna materialets sammansättning kommer de olika färgvarianterna av sitskalarna att innehålla små pigmentflingor.
Ana bord 180 är ett förlängningsbart bord formgivet av Arde år 2018 för Fredericia Furniture. Matbordet har en tidlös skandinavisk design med rena linjer och ett minimalistiskt uttryck. Tack vare ett unikt ihopfällningssystem kan bordsskivorna på ett diskret sätt döljas under bordet. Matbordet har en tålig och underhållsfri bordsskiva av nanolaminat med ben av massiv ek. Det smarta butterfly-ilägget förvaras under bordsskivan när den inte används vilket gör det enkelt att förlänga bordet utan tunga lyft. Den extra iläggsskivan förlänger bordet från 180 till 280 cm vilket ger er gott om plats för gäster runt middagsbordet.
Kombinera gärna Ana Table med matstolar från Fredericia såsom Trinidad Chair.
Prima Vista Bord Björk från Stolab. Prima Vista är ett mycket välgjort och tidlöst bord i massivt trä och med ett detaljarbete där kunskapen kring hantverk och material får komma till sin rätt. Bordet har en extra skiva med en värmetålig avställningsyta i kork som enkelt dras ut från ena kortsidan. Den lösa korkskivan kan även tas ur och användas separat. Prima Vista bord med tilläggsskiva finns i storlekarna 120 x 90 + 50 cm, 180 x 90 + 50 cm. Det största bordet 210 x 90 cm är ett fast bord utan tilläggsskivor.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.