DUX 60 kontinentalsäng
DUX 60 kontinentalsäng erbjuder individuella komfortzoner som gör det möjligt att anpassa varje sida av sängen. Det unika Pascal-systemet med kassetter gör det enkelt att snabbt justera stödet under axlar, höfter och ben, vilket gör att sängen kan anpassas efter specifika behov.
DUX 60 har även djupgående fjädring som formar sig efter kroppen, samt ytterligare komponenter för anpassningsbar komfort: Comfort eller Comfort Plus bäddmadrass och inre komfortlager av naturlatex och naturull.
Precis som alla andra exklusiva DUX-sängar är DUX 60 handgjord av de finaste materialen och erbjuder ett urval av sängben i olika stilar och utföranden.
Specifikationer om DUX 60 kontinentalsäng
- Dubbelfjädrande madrass med naturlatex och DUX spiralsystem i två lager på vardera 12 cm
- Kontinentalmadrass med vårt Pascal-system – enkel justering av komfortzoner från mjuka till extra fasta
- Antalet spiraler i säng på 90 x 200 cm är 1 956
- Utbytbart inre komfortlager helt i naturmaterial
- Madrasshöjd 46 cm
- Rekommenderad benhöjd 8 cm, 12 cm, 16 cm
- Bredder från 140 cm levereras med dubbla bottnar
Skillnaden mellan Inspiration och Sustainable Comfort
Sustainable Comfort är resultatet av tre års forskning och utveckling där DUX noggrant har granskat och analyserat alla material som används i företagets nuvarande sängsortiment. DUX har alltid förlitat sig på ansvarsfull tillverkning med noggrant utvalda, hållbara resurser men den nya sängkollektionen, Sustainable Comfort, går ännu längre genom att ta bort alla onödiga konstmaterial.
Precis som tidigare är sängramarna tillverkade av långsamväxande svensk furu och spiralerna av höghållfast, ansvarsfullt framtaget stål. Den viktigaste skillnaden är textilierna. Till de nya komponenterna har DUX valt ut ett antal naturmaterial: 100% ull, 100% bomull och 100% lin. Dessutom har latexen uppgraderats till en blandning som innehåller 90% naturlatex.