15% på nästan allt!
Forest matbord ask från varumärket Kristensen & Kristensen är ett av de mest eleganta och välgjorda plankborden på marknaden. Bordet tillverkas av massiv ask eller ek, med hög stabilitet och en naturlig känsla i materialen. Varje bord skapas på beställning enligt dina specifika önskemål. Forest finns i en mängd olika varianter, så utöver valen här på produktsidan anpassar du även kantprofil, benfärg, storlek samt finish på toppskiva. Kontakta oss därför gärna på kundsupport@glashusetmalmo.se eller besök oss i butiken så hjälper vi dig med din beställning.
Ana bord 180 är ett förlängningsbart bord formgivet av Arde år 2018 för Fredericia Furniture. Matbordet har en tidlös skandinavisk design med rena linjer och ett minimalistiskt uttryck. Tack vare ett unikt ihopfällningssystem kan bordsskivorna på ett diskret sätt döljas under bordet. Matbordet har en tålig och underhållsfri bordsskiva av nanolaminat med ben av massiv ek. Det smarta butterfly-ilägget förvaras under bordsskivan när den inte används vilket gör det enkelt att förlänga bordet utan tunga lyft. Den extra iläggsskivan förlänger bordet från 180 till 280 cm vilket ger er gott om plats för gäster runt middagsbordet.
Kombinera gärna Ana Table med matstolar från Fredericia såsom Trinidad Chair.
Orient P3 Pendel från Fritz Hansen. Orient-hänget har en följande och lätt design i det finaste materialet; och förutom det ger det ett fantastiskt ljus. Pendeln skapades av Jo Hammerborg 1963 och relanserades av Fritz Hansen 2013. Armaturen döljer elegant ljuskällan och säkerställer ett mjukt och behagligt ljus utan bländning. Lampskärmen för Orient är handdragen över en träform, en produktionsmetod som framhäver den ursprungliga, organiska formen och det äkta hantverket bakom denna pendel. Orient P3 är den största pendeln i serien. Önskas större se P3, önskar mindre se varianterna P2 P1. Fint att matcha eller som egen.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.