15% på nästan allt!
Ikebana Vase Large är formgiven av Jaime Hayon för Fritz Hansen. Vasen är en hyllning till den japanska blomsterarrangemangskonsten som har praktiserats i århundraden. Varje vas är munblåst och utformad för att lyfta fram hela blomman – från stjälk till krona – och ge varje blomma sin rättmätiga plats och uppmärksamhet.
Superellips B617 från Fritz Hansen är ett generöst matbord, med plats för upp till 12 stycken stolar. Bordets mäter 300 x 130 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designen är inspirerad av Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
ZigZag bord från Hans K. ZigZag serien erbjuder flera olika bord i olika storlekar och utföranden. Serien ZigZag är designad av Markus Johansson. Iläggsskivorna gör det möjligt att förlänga bordet och göra dig redo för alla tillfällen.
Forest matbord ask från varumärket Kristensen & Kristensen är ett av de mest eleganta och välgjorda plankborden på marknaden. Bordet tillverkas av massiv ask eller ek, med hög stabilitet och en naturlig känsla i materialen. Varje bord skapas på beställning enligt dina specifika önskemål. Forest finns i en mängd olika varianter, så utöver valen här på produktsidan anpassar du även kantprofil, benfärg, storlek samt finish på toppskiva. Kontakta oss därför gärna på kundsupport@glashusetmalmo.se eller besök oss i butiken så hjälper vi dig med din beställning.
Ana bord 180 är ett förlängningsbart bord formgivet av Arde år 2018 för Fredericia Furniture. Matbordet har en tidlös skandinavisk design med rena linjer och ett minimalistiskt uttryck. Tack vare ett unikt ihopfällningssystem kan bordsskivorna på ett diskret sätt döljas under bordet. Matbordet har en tålig och underhållsfri bordsskiva av nanolaminat med ben av massiv ek. Det smarta butterfly-ilägget förvaras under bordsskivan när den inte används vilket gör det enkelt att förlänga bordet utan tunga lyft. Den extra iläggsskivan förlänger bordet från 180 till 280 cm vilket ger er gott om plats för gäster runt middagsbordet.
Kombinera gärna Ana Table med matstolar från Fredericia såsom Trinidad Chair.
Arrangements round large är formgivna av Michael Anastassiades för italienska Flos år 2018. Dessa element är fristående former att addera till någon av de kompletta lamporna med takrosetter i samma serie. Här kan du köpa till ett element för att bygga på eller förändra din lampas design.
Alla arrangement är tillverkade helt av aluminium i färgen svart. Anastassiades beskriver arrangements som en glödande kedja. Uppdatera din arrangements-armatur genom att välja något av de vackra elementen och skapa en unik lampa för ditt hem.
PH 3½-2½ Glas bordslampa är en del av den ikoniska lampkollektionen PH, skapad av Poul Henningsen för Louis Poulsen. De första lamporna med tre skärmar skapades genom ett samarbete mellan Poul Henningsen och Louis Poulsen för en utställning i Paris mellan 1925 och 1926. Bordslampan erbjuds i två varianter, varav denna har skärmar tillverkade av munblåst vitt opalglas. Glasskärmarnas glansiga yttre kontrasterar mot den sandblästrade, matta insidan och ger ett mjukt och riktat ljus nedåt.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.