15% på tusentals ikoniska designmöbler!
Petite Potence är en vägglampa formgiven av den välkände designern och arkitekten Jean Prouvé för Vitra. Armaturen är tillverkad av pulverlackerad stål och består av en lång arm försedd med en dimbar glödlampa längst ut. Prouvé skapade den första versionen av vägglampan Potence för sitt eget hem i Nancy: en enkel glödlampa fäst vid en lång, svängbar stång som hålls uppe av en stålvajer. Denna funktionalistiska, renodlade design producerades snart i olika storlekar, med ett handtag på större modeller för att underlätta vridrörelsen.
Kampanj på Spider hörnbord ø90 cm i klarglas, vit marmor och grå Kudu-marmor med underrede i förkromat stål. Det stilrena soffbordet Spider är en modern variant av det klassiska marmorbordet. Formgiven av Andreas Hansen för Eilersen och ingår i en serie soffbord, matbord och sidobord i olika storlekar. Bindande för bordsserien är underredet som påminner en aning om ett spindelnät, därav namnet.
Här ser du PH Artichoke Svart Pendellampan som i folkmun blivit känd som PH Kotte, men egentligen benämnd PH Artichoke (som betyder kronärtskocka), är en riktig designklassiker från Louis Poulsen. Lampan formgavs av Poul Henningsen år 1958 till en restaurang i Köpenhamn. Armaturen består av 72 blad som skärmar av ljuskällan, riktar och reflekterar ljuset så det både belyser armaturen samt ger en distinkt och 100% bländfri belysning. Välj din önskade storlek.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.