15% på nästan allt!
Superellips B617 från Fritz Hansen är ett generöst matbord, med plats för upp till 12 stycken stolar. Bordets mäter 300 x 130 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designen är inspirerad av Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
PH 2/1 Bord är formgiven av Poul Henningsen för Louis Poulsen. Armaturen har formgivits utifrån principen om ett reflekterande treskärmssystem som riktar merparten av ljuset nedåt. Skärmarna är utförda i munblåst, opaliserande glas i tre lager som är blankt på utsidan och sandblästrat matt på insidan, vilket ger ett mjukt och diffust ljus.
Orient-hänget har en följande och lätt design i det finaste materialet; och förutom det ger det ett fantastiskt ljus. Pendeln skapades av Jo Hammerborg 1963 och relanserades av Fritz Hansen 2013. Armaturen döljer elegant ljuskällan och säkerställer ett mjukt och behagligt ljus utan bländning. Lampskärmen för Orient är handdragen över en träform, en produktionsmetod som framhäver den ursprungliga, organiska formen och det äkta hantverket bakom denna pendel. Orient P1 är den minsta lampan i serien. Önskas större se P2 och P3. Fint att matcha eller som egen.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.