15% på nästan allt!
Det förlängningsbara bordet Superellips B620 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer 10 platser. Superellips B620 mäter 170-270 x 100 cm och dess design främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Forest matbord ask från varumärket Kristensen & Kristensen är ett av de mest eleganta och välgjorda plankborden på marknaden. Bordet tillverkas av massiv ask eller ek, med hög stabilitet och en naturlig känsla i materialen. Varje bord skapas på beställning enligt dina specifika önskemål. Forest finns i en mängd olika varianter, så utöver valen här på produktsidan anpassar du även kantprofil, benfärg, storlek samt finish på toppskiva. Kontakta oss därför gärna på kundsupport@glashusetmalmo.se eller besök oss i butiken så hjälper vi dig med din beställning.
Det förlängningsbara bordet Superellips B619 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer hela 12 platser. Bordet mäter 180-300 x 120 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Heracleum III The Small Big O ur serien Heracleum designades av Bertjan Pot för Moooi år 2014 och är en vacker ljuskrona, skapad med inspiration från växtriket. Formad likt en blomsterkrans, med massor av löv som till synes växer ut från grenarna. Takkronan finns i två olika storlekar, och går att välja i färgerna vit, koppar och nickel.
Heracleum III Small pendellampa designades av Bertjan Pot år 2010 och ingår i den populära lampserien Heracleum från Moooi. Den vackra designen är skapad med inspiration av naturen och Heracleum är formad likt en blomkvist, med massor av löv i form av små semi-transparenta linser i polykarbonat som sitter på tunna metallgrenar.
Här ser du PH Artichoke Svart Pendellampan som i folkmun blivit känd som PH Kotte, men egentligen benämnd PH Artichoke (som betyder kronärtskocka), är en riktig designklassiker från Louis Poulsen. Lampan formgavs av Poul Henningsen år 1958 till en restaurang i Köpenhamn. Armaturen består av 72 blad som skärmar av ljuskällan, riktar och reflekterar ljuset så det både belyser armaturen samt ger en distinkt och 100% bländfri belysning. Välj din önskade storlek.
Raimond II är en pendellampa formgiven av Raimond Puts för Moooi år 2007. Taklampan består av en sfärisk glob som är skapad med inspiration från matematiska formler. Globen är tillverkad i rostfritt stål och prydd med massor av små LED-lampor som är utspridda över hela ytan. De många ljuspunkterna för tankarna till en stjärnklar natthimmel och gör att Raimond sprider rikligt med ljus i rummet. Globen hänger i en diskret, transparent strömkabel. Raimond finns i flera olika modeller och storlekar som pendellampa, samt som golvlampa.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.