15% på nästan allt!
Prima Vista Bord Björk från Stolab. Prima Vista är ett mycket välgjort och tidlöst bord i massivt trä och med ett detaljarbete där kunskapen kring hantverk och material får komma till sin rätt. Bordet har en extra skiva med en värmetålig avställningsyta i kork som enkelt dras ut från ena kortsidan. Den lösa korkskivan kan även tas ur och användas separat. Prima Vista bord med tilläggsskiva finns i storlekarna 120 x 90 + 50 cm, 180 x 90 + 50 cm. Det största bordet 210 x 90 cm är ett fast bord utan tilläggsskivor.
Det förlängningsbara bordet Superellips B619 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer hela 12 platser. Bordet mäter 180-300 x 120 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Lolita pendel formgavs av Nika Zupanc för Moooi år 2008 och kommer här som pendellampa. Den har en romantisk klockformad skärm med en prickig, spetsliknande kant. Skärmen är tillverkad i formsprutad ABS-plast och har en vitmålad insida som reflekterar ett varmt vitt sken från lampan. Basen är gjord i polyuretan. Lampan finns i tre färger, vit, rosa eller rosé och kommer med transparent strömkabel. Finns även som bordslampa i samma formspråk från Moooi.
Här ser du den mellanstora lampan Random Light II Medium ur Bertjan Pots populära serie av pendlar för holländska Moooi. Pendeln finns att köpa i antingen vit eller svart färg, och kommer som standard med en 4 meter lång kabel. Vi erbjuder även 10 meter kabel, önskas detta vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se. Detta gör att du snyggt kan skapa en oas av ljus i rummet med hjälp av pendlar i olika nivåer och storlekar.
Concert pendel designades år 2005 av Jørn Utzon för Fritz Hansen. Taklampan finns i två stolekar och ger ett behagligt ljus utan att kompromissa med styrkan i belysningen. Lampan är uppbyggd av fyra lager skärmar och en parabol av draget stål, som är monterad på en glasanordning av syrabehandlat glas.
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 48h (vardagar).
Fraktfritt över 1500:-
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.