
Belysning 15%
Upptäck vår sommarrea som erbjuder dig 15% på nästan allt i vårt sortiment.
Georg Jensen | Cobra Lampskärm
Moooi | Lolita Bordslampa
GUBI Semi Pendant
5.099 kr – 6.119 krPrisintervall: 5.099 kr till 6.119 kr
Moooi | Meshmatics Chandelier
Örsjö | Skyline Golvlampa
Örsjö | Kvist Golvlampa
Örsjö | Puck Bordslampa
Louis Poulsen | Panthella Golvlampa
Vitra | Akari E
Moooi | Random Light II Medium
Här ser du den mellanstora lampan Random Light II Medium ur Bertjan Pots populära serie av pendlar för holländska Moooi. Pendeln finns att köpa i antingen vit eller svart färg, och kommer som standard med en 4 meter lång kabel. Vi erbjuder även 10 meter kabel, önskas detta vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se. Detta gör att du snyggt kan skapa en oas av ljus i rummet med hjälp av pendlar i olika nivåer och storlekar.
Le Klint | 110 Plivello pendel
Audo Cph | TR Bulb Ceiling/Wall Lamp
2.108 kr – 3.927 krPrisintervall: 2.108 kr till 3.927 kr

Möbler 15%
Upptäck vår sommarrea som erbjuder dig 15% på nästan allt i vårt sortiment.
Stolab | Alt stol snurrstativ
Eilersen | Pyjamas Luna prydnadskudde
Eilersen | Pyjamas Crest prydnadskudde
Pyjamas Crest prydnadskudde från Eilersen hjälper dig att skapa en varm och mysig känsla i ditt hem. Som en del av Eilersens Pyjamas-kollektion gör denna kudde det lätt att leka med både färg och mönster för att ge din inredning ett fräscht lyft. Kuddfodralet är avtagbart och innerkudden är fylld med återvunnet material från företagets soffproduktion. Detta är inte bara ett hållbart val utan garanterar också den höga kvalitet som du hittar hos Eilersen.
Eilersen | Pyjamas Flux prydnadskudde
Eilersen | Ashton fåtölj
Eilersen | Bas soffa
Eilersen | Cocoon Multicolour soffa
Vitra | Rookie Kontorsstol
4.990 kr
Fritz Hansen | 3107 Sjuan Framsidesklädd Kampanj
9.342 kr
Eilersen | Streamline Divansoffa 240 cm
Vitra | EA 118 Kontorsstol Läder
38.505 kr
EA 118 Kontorsstol från Vitra
EA 118 Kontorsstol från Vitra är en bekväm stol med armstöd, hjul med broms samt höj- och sänkbart stativ i polerat krom. Ryggstödet har en behaglig svikt och kan även låsas i upprätt läge. Den ergonomiskt utformade sitsen ger dig en mycket bekväm kontorsstol med ett elegant utseende.
Här visas kontorsstolen i ett par utvalda utföranden i läder och med underrede i polerad aluminium. EA 118 Kontorsstol finns att välja i flera utföranden. Önskar du ett utförande du inte finner på vår hemsida, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Eilersen | Pyjamas Gale prydnadskudde

Bord 15%
Upptäck vår sommarrea som erbjuder dig 15% på nästan allt i vårt sortiment.
Hans K | Verona bord
Audo Cph | Umanoff Sidobord 45 cm
New Works | Atlas Dining Table 200
Audo Cph | Androgyne Matbord Runt Ø150
Kristensen & Kristensen | Forest Matbord Ek
New Works | Florence Matbord Ø145
New Works | Atlas Coffee Table 60
Fredericia | Mogensen C18 Matbord
New Works | Florence Soffbord Ø90
Audo Cph | Snaregade Dining Table Round Ø120cm
New Works | Atlas Dining Table 250
Audo Cph | Plinth Cubic

Akari

Eames

DUX | Jetson 69 fåtölj inkl fårskinn
Swedese | Lamino Set Bok Naturlack
22.780 kr
Vitra | Eames Lounge Ottoman Läder Natural F
26.384 kr – 33.358 krPrisintervall: 26.384 kr till 33.358 kr
Swedese | Solid fåtölj
14.110 kr – 14.467 krPrisintervall: 14.110 kr till 14.467 kr
Solid fåtölj är en uppskattad favorit i repris. Som namnet låter, en lättplacerad fåtölj med distinkt design och hög komfort. Fåtöljens minimalistiska och avskalade uttryck håller över tid och du kan enkelt sätta din egen karaktär på med olika varianter på armstöds- och prydnadskuddar. Benen går att få i massiv, borstad aluminium eller ek, behandlade med olja, naturlack vitpigmenterad lack eller svart laserade. Klädseln är avtagbar på både sitt och ryggdyna.
Här ser ni ett urval av de utförande som soffan finns tillgänglig i. Vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se eller sväng förbi butiken för att få hjälp med soffan i andra utförande.
Swedese | Lamino Fåtölj Ek Oljad
19.384 kr
Vitra | Plywood Group LCW
17.000 kr – 19.550 krPrisintervall: 17.000 kr till 19.550 kr
Plywood Group LCW är en loungestol formgiven av designduon Charles & Ray Eames för schweiziska varumärket Vitra. LCW är en förkortning av Lounge Chair Wood och är en av de eleganta stolarna i serien Plywood Group. LCW är en bekväm och nätt stol som passar i de flesta hem och inredningar. Stolens säte finns i ett flertal olika utföranden. Lounge Chair Wood har i samma serie en syster vid namn Lounge Chair Metal som ser likadan ut men står på metallben.
DUX | Jetson 69 Match Flax 21 Dakota 24
DUX | Jetson 69 Classic Soft 88
Hans K | Bremen lounge chair
Audo Cph | Brasilia Ottoman mörkbetsad ek
Audo Cph | Brasilia Lounge Chair lackad valnöt
Dux | Domus fotpall Wood

Möt helt nya mörkgrå
Den nya färgen är varsamt framtagen för att harmoniera med alla träslag och färger i String System.
String | Kombination Vardagsrum B
String | Kombination Vardagsrum M
String | Kombination Kök D
String | Kombination Hall T
String | Kombination Hall I
String | Kombination Kök M
String | Kombination Vardagsrum Q
String | Kombination Arbetsplats E
String | Kombination Vardagsrum J
String | Kombination Kök C
String | Kombination Hall M
String | Kombination Hall B

Superellips
Visste du att bordet bygger på Piet Heins lösning på ett trafikproblem vid Sergels Torg? En superelliptisk rondell!
Fritz Hansen | Superellips B611
21.674 kr – 31.024 krPrisintervall: 21.674 kr till 31.024 kr
Fritz Hansen | Superellips B616
25.499 kr – 36.974 krPrisintervall: 25.499 kr till 36.974 kr
Fritz Hansen | Superellips bord Vit/Krom
22.521 kr – 58.646 krPrisintervall: 22.521 kr till 58.646 kr
Fritz Hansen | Superellips B617
56.099 kr – 84.574 krPrisintervall: 56.099 kr till 84.574 kr
Superellips B617 från Fritz Hansen är ett generöst matbord, med plats för upp till 12 stycken stolar. Bordets mäter 300 x 130 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designen är inspirerad av Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Fritz Hansen | Superellips B613
27.199 kr – 41.224 krPrisintervall: 27.199 kr till 41.224 kr
Fritz Hansen | Superellips B614
36.124 kr – 54.824 krPrisintervall: 36.124 kr till 54.824 kr
Fritz Hansen | Superellips B619 förlängningsbart
54.399 kr – 89.674 krPrisintervall: 54.399 kr till 89.674 kr
Det förlängningsbara bordet Superellips B619 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer hela 12 platser. Bordet mäter 180-300 x 120 cm och har en design som främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Fritz Hansen | Superellips B620 Förlängningsbart
50.574 kr – 81.174 krPrisintervall: 50.574 kr till 81.174 kr
Det förlängningsbara bordet Superellips B620 från Fritz Hansen är ett mångsidigt matbord. Med den gömda förlängningsskivan kan bordet förvandlas från ett nätt bord för sex personer, till ett bord som rymmer 10 platser. Superellips B620 mäter 170-270 x 100 cm och dess design främjar öppenhet och gemenskap. Tillverkat av Fenix nanolaminat, erbjuder bordet en matt och lättrengjord yta med utmärkt värme- och reptålighet. Designenidén kom ur Piet Heins geniala lösning på trafikproblemet vid Sergels torg i Stockholm, där den superelliptiska rondellen föddes. Välj bland flera olika utföranden. Finner du inte ditt önskade utförande, vänligen kontakta oss på kundsupport@glashusetmalmo.se så hjälper vi dig.
Fritz Hansen | Superellips B612
23.799 kr – 33.999 krPrisintervall: 23.799 kr till 33.999 kr

Få hjälp
med din
inredning

Möt teamet bakom Glashuset

Bord 15%

Möbler 15%

Belysning 15%

Vitra
Vitra är ett schweiziskt företag vars kall är att, genom form och funktion, höja kvaliteten i hemmiljöer, på kontor samt i offentliga utrymmen världen över.

Montana
Färgstarkt, mångsidigt och lekfullt – så kan det danska varumärket Montana beskrivas.

Eilersen
Eilersen är ett danskt företag som tillverkar soffor och möbler. Generös och rymlig sittkomfort har blivit något av Eilersens signum

Cane-Line
Med rötterna på Fyn och över 35 års erfarenhet förenar Cane-line skandinavisk enkelhet med ett globalt perspektiv.
100% PRISGARANTI
VILKA ÄR VI?
FRAKTFRITT ÖVER 1 500 KR
Ikoniska
designmöbler
för ett skönare liv
Designmöbler när de är som bäst – Här på Glashuset hittar du designmöbler som passar just dina behov. Vi är stolta över att kunna erbjuda designmöbler för hemmets alla rum; från vardagsrum, hall och kök till sovrum eller kontor. Vare sig du letar efter en soffa, en matgrupp, en förvaringslösning, inredningsdetaljer eller utomhusmöbler för att göra ditt hem bekvämare kan du hitta det hos oss.
Hos Glashuset hittar du designmöbler och heminredning från tongivande varumärken och designers – allt från tidlösa klassiker till samtida formgivning

Upptäck produkter
String | Kombination Kök K
String | Golvgavel 85×30 cm
String | Kombination Hall M
String | Kork avdelare, 4-pack
String | Skrivbordslåda
String | Kombination Kök G
String | Kombination Vardagsrum M
String | Kombination Hall B
String | Pocket Special Edition 70 år
String | Hyllplan 78×20 cm 3-pack
String | Fristående hylla, galvaniserad

Upptäck produkter
Stolab | Lilla Åland stol ek
Stolab | Lilla Åland stol björk
Stolab | Pinnockio stol
Stolab | Lilla Åland dyna
Stolab | Iläggsskiva Carl bord 50×115
Stolab | Prima Vista bord björk
Prima Vista Bord Björk från Stolab. Prima Vista är ett mycket välgjort och tidlöst bord i massivt trä och med ett detaljarbete där kunskapen kring hantverk och material får komma till sin rätt. Bordet har en extra skiva med en värmetålig avställningsyta i kork som enkelt dras ut från ena kortsidan. Den lösa korkskivan kan även tas ur och användas separat. Prima Vista bord med tilläggsskiva finns i storlekarna 120 x 90 + 50 cm, 180 x 90 + 50 cm. Det största bordet 210 x 90 cm är ett fast bord utan tilläggsskivor.
Stolab | Arka dyna
Stolab | Lilla Åland barnstol H52
Stolab | Palle pall
Stolab | Carl bord Ø115 delbart
Stolab | Prima Vista bord ek
Stolab | Lilla Åland karmstol björk
Få först
-betala sen
Med Klarna kan du välja att betala direkt, inom 14 dagar, i slutet av månaden eller om ett par månader. Din betalningsperiod börjar när beställningen skickas.
Fakturan skickas samtidigt som din order och du betalar enkelt
online eller i Klarnas app. Där kan du även snooza din betalning vilket
betyder att den kan flyttas framåt i tiden. Läs mer här.
Med Klarna kan du skräddarsy din betalningsplan efter just dina behov. Och oavsett vad du väljer så ingår alltid Klarnas
köparskydd.
Genom att dela upp din
betalning kan du köpa nu
och sprida dina kostnader
upp till 36 månader.

Innovativ design för livet

Sitt ner och gör intryck

Ikonisk design, högsta komfort
DESIGNMÖBLER OCH INREDNING ONLINE OCH I BUTIK
Välkommen till Glashuset. Vi erbjuder designmöbler och inredning till hem, trädgård och kontor. Vårt utbud består av såväl ikoniska designklassiker som ny spännande formgivning. Upplev vår utställning i Malmö.
DESIGNKLASSIKER OCH SAMTIDA FORMGIVNING
Hos Glashuset finner du designmöbler, belysning och inredning från välkända varumärken som Dux, Eilersen, String, Vitra, Moooi och många fler. Bland våra varumärken hittar du de mest ikoniska designmöblerna såväl som det senaste inom designvärlden. Upptäck bland annat Fritz Hansen, Audo Copenhagen, Louis Poulsen, Fredericia, Montana och Gubi.
MÖBLER FÖR ALLA RUM – ETT HELTÄCKANDE SORTIMENT
Glashuset erbjuder designmöbler och inredningsdetaljer för hemmets alla rum. I vårt heltäckande sortiment finner du allt från soffor, matbord och utemöbler till speglar, förvaring och mattor. Vi hjälper dig att göra ett hus eller lägenhet till ett hem, likväl som vi inreder en lokal till ett funktionellt och trivsamt kontor.
Ikoniska
design
möbler
för ett
skönare
liv
Designmöbler när de är som bäst – På Glashuset i Malmö hittar du designmöbler som passar just dina behov.
Vi är stolta över att kunna erbjuda designmöbler för hemmets alla rum; från vardagsrum, hall och kök till sovrum eller kontor.
Vare sig du letar efter en soffa, en matgrupp, förvaringslösningar, inredningsdetaljer eller utomhusmöbler för att göra ditt hem bekvämare kan du hitta det hos oss.

Sitt ner och gör intryck

Ikonisk design, högsta komfort

Innovativ design för livet
DESIGNMÖBLER OCH INREDNING ONLINE OCH I BUTIK
Välkommen till Glashuset. Vi erbjuder designmöbler och inredning till hem, trädgård och kontor. Vårt utbud består av såväl ikoniska designklassiker som ny spännande formgivning.
DESIGNKLASSIKER OCH SAMTIDA FORMGIVNING
Hos Glashuset finner du möbler, belysning och inredning från välkända varumärken som Dux, Eilersen, String, Vitra, Moooi och många fler. Bland våra varumärken hittar du de mest ikoniska designklassikerna såväl som det senaste inom designvärlden. Upptäck bland annat Fritz Hansen, Audo Copenhagen, Louis Poulsen, Fredericia, Montana och Gubi.
MÖBLER FÖR ALLA RUM – ETT HELTÄCKANDE SORTIMENT
Glashuset erbjuder möbler och inredningsdetaljer för hemmets alla rum. I vårt heltäckande sortiment finner du allt från soffor, matbord och utemöbler till speglar, förvaring och mattor. Vi hjälper dig att göra ett hus eller lägenhet till ett hem, likväl som vi inreder en lokal till ett funktionellt och trivsamt kontor.
designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler
designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler
designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler
designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler
designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler
designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler, designmöbler
Vi hjälper dig
Ring eller maila oss.
Vi svarar inom 24H (vardagar).
Säkra leveranser
Fraktfritt när du handlar
för mer än 1500:-
100% original
Vi är en auktoriserad butik
som säljer äkta varor.